Prawda o Bożym rodzicielstwie
Nota o książce
Akatyst jest dziełem czasów starożytnych, które dotrwało do dziś szczególnie w Cerkwi prawosławnej, ale również, choć w mniejszym stopniu, w Kościele katolickim. Jego antropologia łączy się z doświadczeniem religijnym, gdyż już sam tytuł wskazuje, że to dzieło jest poświęcone prawdzie tak ważnej dla wszystkich ludzi, jaką jest Boże rodzicielstwo.
Wskazuje ono na matkę, na początek życia nie tylko każdego człowieka, ale także Boga. Pojawiają się pytania: Jak rozumiano ten dogmat w czasach, gdy ułożono ten hymn, a przede wszystkim: jak rozumiał go jego autor? Kto napisał utwór? Kiedy powstał? Co wnosi w egzystencję każdego człowieka żyjącego na ziemi, a także po śmierci? Czy wskazuje on na jakąś relację między Bogiem a stworzeniem, między Synem a Matką?
To doświadczenie religijne jest uzupełniane także podczas liturgicznej celebracji tego hymnu chociażby w cerkwi o wrażenia estetyczne, poprzez które Bóg dokonuje w człowieku przebóstwienia, jak by powiedzieli przedstawiciele chrześcijańskiego Wschodu, czy uświęcenia przez łaskę – jak powiedzą wyznawcy katolicyzmu.