Nota o książce
Rozmów z Marszałkiem spisano podczas jego życia niewiele, jeszcze rzadziej były publikowane w formie książkowej. A szkoda, gdyż Komendant bardzo dużo opowiadał w nich o sobie; o swoim życiu prywatnym, ale i swoich poglądach na Rzeczpospolitą oraz Europę. Zawarte w tej książce słowa Marszałka pochodzą z trzech źródeł.
Pierwszym są Rozmowy z Piłsudskim legionisty, publicysty i dyplomaty Władysława Baranowskiego, które ukazały się pod koniec 1938 r. Drugie źródło to rozmowy z początku lat 1930., o które z myślą o monografii poprosił sam Marszałek, zwracając się do wybitnego przedwojennego pisarza i polityka, Artura Śliwińskiego. Ten wszechstronnie utalentowany człowiek opublikował przed wojną wywiady z Marszałkiem w niskonakładowym periodyku Niepodległość – część z nich trafiła do tej książki. Trzecim źródłem jest Ilustrowany Kurier Codzienny, który opublikował bardzo ważne opinie Marszałka na temat przewrotu majowego, sformułowane zaledwie parę dni po zamachu.
Wszystkie te wypowiedzi uzupełniają naszą wiedzę na temat Józefa Piłsudskiego i prostują wiele obiegowych opinii na jego temat.