Liturgia jako dramat Miłości
Nota o książce
Jakie korelacje występują między teologią boskiego dramatu a teologią liturgii? Jak zastosować teodramatykę w teologicznych rozważaniach o liturgii? Dlaczego dramatyczna soteriologia Balthasara jest tak bardzo liturgiczna? Co teodramatyczna koncepcja Bazylejczyka może wnieść do rozumienia liturgii? Dlaczego liturgia ściśle wiąże się z boskim dramatem?
Podobnie jak Joseph Ratzinger, Robert Taft dostrzega, że każda chrześcijańska teologia musi być teologią liturgiczną, w sensie: doksologiczną, badającą niekończące się, zbawcze działanie Boga oraz modlitewną, odwieczną odpowiedź ludzi. W przeciwnym wypadku teologia nie będzie badaniem tego, jak zbawia nas Bóg. Opracowanie ks. dr. Marcina Jakubiaka stanowi cenny punkt odniesienia dla badaczy teologii Balthasara oraz tworzenia syntezy teologicznej. Teksty tego typu przyczyniają się do obalenia stereotypu, zgodnie z którym rozdziela się „właściwą teologię” i liturgię. To bardzo dobry przykład teologii liturgicznej – Autor dojrzale i z dużą kompetencją wpisuje się we współczesne badania nad teologią dramatyczną.
ks. prof. dr hab. Bogusław Migut
ks. dr Marcin Jakubiak – teolog, ksiądz katolicki, duszpasterz młodzieży. W 2017 r. przyjął święcenia prezbiteratu, w 2023 r. obronił niniejszą pracę doktorską na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Służba przy ołtarzu i formacja w Ruchu Światło-Życie zaowocowały pasją do liturgii i teologii. Do jego zainteresowań należy twórczość Hansa Ursa von Balthasara.