Demencja
Nota o książce
Dasha Kiper postanowiła napisać o demencji w sposób, w jaki nikt do tej pory tego nie robił – stawiając na pierwszym miejscu relację opiekunów z ich podopiecznymi. Wykorzystując swoje osobiste doświadczenia i wiedzę psycholożki klinicznej, pokazuje codzienne zmagania z chorobą, drogę do jej akceptacji i towarzyszące temu emocje, z którymi trudno sobie poradzić. A odczuwają je i chorzy, i opiekunowie: niecierpliwość, gniew, strach i wreszcie przytłaczające poczucie winy.
Dlaczego opieka nad osobami cierpiącymi na demencję jest taka trudna? Gdy znika czyjaś pamięć, gdy zmieniają się osobowość i zachowanie, to z kim wówczas mamy do czynienia? Dlaczego to, co robimy, nigdy nie wystarcza?
Wyłaniający się z rozmów z opiekunami obraz codzienności z chorobą potrafi przytłoczyć i przestraszyć, ale można znaleźć w nim także pocieszenie. Po to właśnie powstała ta książka – aby wszyscy byli i obecni opiekunowie poczuli, że nie są sami.
O chorobie Alzheimera oficjalnie wiemy od ponad 100 lat. Coraz bardziej rozumiemy molekularne mechanizmy, które prowadzą do degeneracji mózgu, szukamy biologicznych powiązań i przyczyn. Niektóre elementy tej skomplikowanej układanki zaczynają nareszcie do siebie pasować. Nauka nieprzerwanie bada to zagadnienie, aby wreszcie znaleźć lek, który nie będzie tylko niwelował objawów tego typu demencji, a rzeczywiście zacznie leczyć. Ponieważ na chwilę obecną dysponujemy jedynie leczeniem objawowym. Wciąż nie umiemy jednak zrozumieć co i jak bardzo zmienia się w człowieku, co dzieje się z jego świadomością, poczuciem tożsamości. Neurodegeneracja, demencja to nie tylko ubytek neuronów i zaburzenia w chemii mózgu, to utrata poczucia siebie.
dr Joanna Podgórska (wykładowczyni akademicka, edukatorka i popularyzatorka nauki, biochemiczka, neurochemiczka w swojej pracy doktorskiej badała molekularne mechanizmy choroby Alzheimera)