Arka Przymierza
Nota o filmie
Arka Przymierza zaginęła w czasie oblężenia Jerozolimy przez Nebukadnezara II w 587 r. przed Chrystusem, chociaż w Biblii nie ma wzmianki o zabraniu jej do Babilonu. Nie została wymieniona wśród sprzętów zrabowanych ze świątyni. Nie ma także doniesień, by ją oddano i umieszczono w odbudowanej świątyni albo że wykonano jakąś inną arkę.
Według 2 Księgi Machabejskiej, Arka Przymierza i Namiot Spotkania zostały z polecenia Bożego zabrane przez proroka Jeremiasza i przeniesione na górę Nebo, gdzie ukryto ją w jednej z pieczar. Tam pozostanie aż do czasu przepowiedzianego przez proroka: Miejsce to pozostanie nieznane, aż Bóg na powrót zgromadzi swój lud i okaże mu miłosierdzie. (2 Mch 2,7)
Marina Ricci jest korespondentką w Watykanie i realizatorką filmów dokumentalnych poświęconych największym tajemnicom biblijnym. W swoim dokumencie próbuje wyjaśnić czy obiekt znajdujący się w kościele Matki Bożej z Syjonu w etiopskim Aksum jest autentyczną Arką Przymierza, wykonaną według wskazówek samego Boga przez Żydów podczas ucieczki z Egiptu. Etiopczycy posiadaniem Arki chlubią się od wieków. Nikt, z wyjątkiem strzegących ich kapłanów, nie ma do niej dostępu.
Arkę udało się zobaczyć tylko jednemu człowiekowi. W filmie, to zresztą najciekawszy fragment dokumentu, wystąpił Giuseppe Claudio Infranca. Profesor Infranca jest Włochem, architektem i konserwatorem zabytków. Do Aksum pojechał na zaproszenie zwierzchnika Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, by ocenić stan kościoła Matki Bożej z Syjonu, którego wnętrze zalała woda po siarczystej ulewie. - Jestem pewny, że widziałem Arkę Przymierza, a jej biblijne datowanie jest prawidłowe. – mówi w filmie prof. Giuseppe Claudio Infranca. Czy jego świadectwo jest wiarygodne? Na to i wiele innych pytań związanych z tajemnicami Arki Przymierza odpowiedź znajdziemy w tym dokumencie.