Apoftegmaty Ojców Pustyni. Tom 1
Nota o książce
Na przełomie III i IV wieku pojawił się w chrześcijaństwie egipskim potężny ruch obejmujący dziesiątki tysięcy ludzi: ruch pustelniczo-zakonny. Wielu ludzi porzuciło swoje domy rodzinne, by udać się na pustynię i tam spędzić resztę życia sam na sam z Bogiem. Z czasem pierwsi pustelnicy zaczęli mieć swoich naśladowców i z tego właśnie przekazu rodzącej się tradycji zrodziły się apoftegmaty.
Starzec (po grecku geron, skąd bierze się nazwa niniejszego tomu) to ktoś, kto pomaga przejść przez próbę, oczyszczające doświadczenie, pustynię jako miejsce duchowej walki i zmagań z samym sobą. Słowo starca jest słowem Boga, objawia Mądrość, pomaga przetrwać trudny czas, oświeca, najczęściej w rozbrajającej prostocie tych słów. Gerontikon jest zapisem i dokumentem duchowości chrześcijańskiej pierwszych wieków i tego, co w nim najważniejsze: spotkania człowieka z Bogiem.
Tom poprzedzony jest rozbudowanym wstępem: Egipt – ojczyzna mnichów (Ewa Wipszycka), Cele – wyniki badań archeologicznych (Elżbieta Makowiecka), Apoftegmaty Ojców Pustyni. Zagadnienia literackie (ks. Marek Starowieyski).