Afryka na progu XXI wieku
Nota o książce
Tom obejmuje artykuły dotyczące kultur i społeczeństw afrykańskich. Ogólnie można powiedzieć, że zamieszczono w nim wystąpienia przedstawicieli kilku generacji polskich afrykanistów: nestorów i mentorów, jak też wielu młodych pasjonatów z różnych zakątków naszego kraju. Publikacja jakby w niezamierzony sposób układa się w historię dziejów polskiej afrykanistyki, wszechstronnie prezentującej jej dorobek.
Książka pozwala na wgląd do warsztatu badawczego polskich afrykanistów i na zdefiniowanie problemów, które leżą w centrum zainteresowań ludów i państw afrykańskich. Jako taka może znaleźć zainteresowanie w szerokim kręgu odbiorców: studentów afrykanistyki, politologii, etnografii i antropologii kulturowej, misjologii i innych: misjonarzy, dziennikarzy, pracowników służy zagranicznej, specjalistów podejmujących pracę w Afryce i polityków.
prof. dr hab. Stanisław Piłaszewicz
Publikacja składa się z pięciu części:
- Lekcja z przeszłości,
- Wierzenia i rytuały religijne,
- Afrykańska sztuka i jej kolekcje,
- Kobieta – kontekst kulturowy i społeczny,
- Strukturyzacja i rozwój społeczny,
w ramach których poruszone zostały między innymi następujące tematy:
- Historia działalności społecznej Kościoła na Madagaskarze,
- Rola sztuki w afrykańskim kulcie przodków,
- Aszancka koncepcja opatrzności Istoty Najwyższej,
- Stowarzyszenia kobiecie w Afryce Północnej,
- Doktryna islamu i muzułmańskie autorytety wobec praktyki okaleczania żeńskich narządów płciowych: przeciwnicy i obrońcy,
- Misjonarze wobec rodzimych kultur.
Towar z kategorii Outlet
Tytuł może zawierać następujące uszkodzenia: uszkodzoną, porysowaną, pogiętą okładkę, zagięcia, zżółknięcia stron, itp. Towar z tej kategorii nie podlega wymianie na towar pełnowartościowy. Ilość egz. ograniczona.